
prof. Ing. Marek Fabrika, PhD.
Prof. Ing. Marek Fabrika, PhD. sa narodil 6. februára 1971 v Košiciach. Študoval na Strednej lesníckej škole v Prešove, ktorú ukončil v roku 1989. Po strednej škole nastúpil na Vysokú školu lesnícku a drevársku vo Zvolene. Študoval na Lesníckej fakulte, ktorú ukončil v roku 1994 diplomovou prácou zameranou na oblasť hospodárskej úpravy lesov. Po ukončení štúdia na Technickej univerzita vo Zvolene (premenovanej Vysokej škole lesníckej a drevárskej) nastúpil do dennej formy doktorandského štúdia. V roku 1997 prestúpil do externej formy doktorandského štúdia ako odborný asistent na Katedre hospodárskej úpravy lesov a geodézie. V rámci doktorandského štúdia pod vedením prof. Ing. Štefana Šmelka, DrSc. sa venoval tvorbe informačného systému užívateľa lesa, v rámci ktorého vyriešil aktualizáciu stavu lesa na báze multiplikátorov rastu, spolu s vývojom komplexného softvérového riešenia. Doktorandské štúdium v odbore Hospodárska úprava lesov úspešne ukončil v roku 1999.
V rokoch 1999 až 2000 (9 mesiacov) sa zamestnal na Univerzite Ludwiga-Maximiliana v Mníchove (terajšej Technickej univerzite v Mníchove) ako výskumný pracovník v kolektíve profesora Hansa Pretzscha. Participoval na vývoji rastového simulátora SILVA ako vedecký pracovník aj ako programátor. Vyvinul niektoré nové funkcionality rastového simulátora SILVA 2.2 a aplikáciu SILVA Manager na spravovanie rastových simulácií pre veľké územia.
Po návrate na Technickú univerzitu vo Zvolene, Katedru hospodárskej úpravy lesov a geodézie ako odborný asistent sa špecializoval na výučbu predmetov Biometria, Dendrometria, Geografické informačné systémy, Inventarizácia a monitoring lesa a založil výučbu nových predmetov Informatika a Automatizovaný informačný systém hospodárskej úpravy lesa. Spolu s Dr. habil. Jánom Ďurským, CSc. získal vedecký projekt v rámci 5. rámcového programu EU s názvom „Implementing Tree Models as Forest Management Tools“, ktorý úzko nadväzoval na spoluprácu s profesorom Hansom Pretzschom. Cieľom slovenskej časti projektu bolo zostrojiť sadu algoritmov ako budúci základ rastového simulátora pre slovenské podmienky.
V rokoch 2004 až 2005 (1 rok) získal prestížne vedecké štipendium Alexandra von Humboldta. V tom čase pôsobil na univerzite Georga-Augusta v Göttingene v kolektíve profesora Branislava Slobodu. Tento čas plne využil na vývoj simulátora biodynamiky lesa s názvom SIBYLA ako aj na písanie habilitačnej práce. Okrem kompletnej habilitačnej práce dokončil prvé komplexné softvérové riešenie slovenského rastového simulátora, ktoré sa s miernymi úpravami a doplnkami používa dodnes.
Po návrate na miesto odborného asistenta na katedre hospodárskej úpravy lesov a geodézie založil nový vyučovací predmet Modelovanie lesa. V roku 2007 obhájil habilitačnú prácu s názvom „Simulátor biodynamiky lesa SIBYLA, koncepcia, konštrukcia a programové riešenie“ na Českej zemědělskej univerzite v Prahe v odbore Hospodárska úprava lesov a získal titul docent. V tom istom roku získal cenu Werner von Siemens Excellence Award 2007 za najlepšiu výskumnú prácu na Slovensku, ktorá súvisela s vývojom rastového simulátora SIBYLA. V roku 2010 sa stal vedúcim Katedry hospodárskej úpravy lesov a geodézie, ktorá bola premenovaná v roku 2019 na Katedru plánovania lesných zdrojov a informatiky. V tom istom roku bol inaugurovaný prezidentom Slovenskej republiky za profesora v odbore Hospodárska úprava lesov. Vedúcim Katedry plánovania lesných zdrojov a informatiky bol až do roku 2020, kedy bol menovaný do funkcie dekana Lesníckej fakulty.
Prof. Ing. Marek Fabrika, PhD. sa počas svojej výskumnej práce sústreďuje predovšetkým na oblasť modelovania rastu lesa a lesníckej informatiky. Je zakladateľom nového odboru Modelovanie lesa na Slovensku a v krajinách V4. Spolu s profesorom Hansom Pretzschom napísal rozsiahlu učebnicu „Analýza a modelovanie lesných ekosystémov“, ktorá vyšla nielen v slovenskom ale aj v anglickom jazyku a využíva sa v krajinách V4 ale aj v Nemecku ako jedna zo základných učebníc v tejto oblasti. Prof. Ing. Marek Fabrika, PhD. je medzinárodne známym odborníkom v oblasti modelovania lesa a pôsobí ako člen skupiny Ertragskunde v rámci združenia nemeckých výskumných ústavov. Plynule hovorí anglickým jazykom. Bol zodpovedným riešiteľom projektov APVV, VEGA, KEGA a projektu piateho rámcového programu Európskej únie. Bol inštitucionálnym zástupcom viacerých akcií COST. Je členom troch odborových komisií pre výchovu doktorandov a členom redakčnej rady dvoch medzinárodných vedeckých časopisov.
Prof. Ing. Marek Fabrika, PhD. je autorom cca 95 publikácií, o. i. aj viacerých kapitol vydaných v knižných publikáciách vydavateľstva Springer. Je autorom 22 CC publikácií (jeho maximálny IF je 19,304 v časopise Nature Climate Change). Eviduje viac ako 400 citácií v databázach WOS a SCOPUS s H-indexom 8.