Prof. Milan Križo sa narodil 10. augusta 1928 v v podpolianskej Hrochoti, okres Banská Bystrica. Po maturite na banskobystrickom Gymnáziu Andreja Sládkoviča3 (1939 – 1947) opustil rodný kraj a jeho kroky smerovali do Brna, kde v rokoch 1947 – 1951 študoval na Lesníckej fakulte Vysokej školy poľnohospodárskej (súčasnej Mendelovej univerzite). Ostal jej verný aj po promóciách a v rokoch 1951 – 1968 pôsobil ako asistent na vtedajšom Ústave lesníckej botaniky a fytocenológie (súčasný Ústav lesníckej botaniky, dendrológie a geobiocenológie). V roku 1964 úspešne obhájil kandidátsku dizertačnú prácu „Palynologický výskum pokryvného humusu a vrchných minerálnych vrstiev lesných pôd“. Po vyše dvadsiatich rokoch v Brne sa jubilant v roku 1968 vrátil do rodného kraja a do roku 1996 pôsobil na Lesníckej fakulte Vysokej školy lesníckej a drevárskej (od r. 1992 Technickej univerzity) vo Zvolene. V roku 1973 sa prácou „Dejiny lesov Jihlavských vrchov“ habilitoval na docenta lesníckej botaniky. V roku 1988 získal na Lesníckej fakulte VŠLD vo Zvolene vedeckú hodnosť DrSc. a v tom istom roku bol menovaný profesorom pre lesnícku botaniku. Od roku 1986 viedol Katedru lesného prostredia a po jej rozdelení11 bol v rokoch 1990 – 1996 vedúcim novovzniknutej Katedry fytológie. Na Katedre botaniky Fakulty prírodných vied UMB prednášal v rokoch 1998 – 2003 predmety Anatómia a morfológia rastlín a Fylogenéza a systém vyšších rastlín. pôsobil ako člen Vedeckých rád Technickej univerzity vo Zvolene i jej Lesníckej fakulty a Fakulty ekológie a environmentalistiky, Lesníckej a drevárskej fakulty Mendelovej poľnohospodárskej a lesníckej univerzity v Brne, predseda Vedeckej rady Pieninského národného parku, člen Vedeckej rady Tatranského národného parku, Slovenského národného komitétu programu Človek a biosféra, Komisie pre genetiku a šľachtenie lesných drevín pri Odbore lesného hospodárstva ČSAZ, Komisie SAV pre posudzovanie vedeckej kvalifikácie, člen a v rokoch 1969 – 1997 predseda Stredoslovenskej botanickej spoločnosti pri SAV. V rokoch 1992 – 1995 bol členom Akademického senátu Lesníckej fakulty. Je spoluzakladateľom tradičných konferencií embryológov rastlín Poľska, Slovenska a Čiech.
Meno Milana Križa sa neodmysliteľne spája tiež s folklórom, najmä nenapodobiteľnou kultivovanou interpretáciou ľudových piesní, vychádzajúcou z dôkladného poznania regionálneho prejavu, vrátane jeho osobitých znakov pri dodržiavaní hlasovej precíznosti. Počas vysokoškolských štúdií v Brne založil s kamarátmi v roku 1949 Vysokoškolský súbor ľudových piesní a tancov Poľana a pôsobil ako jeho umelecký vedúci16. V roku 1954 začal spolupracovať s Brnenským rozhlasovým orchestrom ľudových nástrojov (BROLN) a z tejto spolupráce sa zrodilo veľa nahrávok podpolianskych piesní. Po príchode do Zvolena aktívne pôsobil vo vysokoškolskom folklórnom súbore Poľana, kde sa stal vedúcim mužskej speváckej skupiny. Aktívne sa podieľal pri organizovaní medzinárodného festivalu vysokoškolských folklórnych súborov „Akademický Zvolen“.
Aktivity profesora Križu boli právom ocenené. V roku 2013 mu Mendelova univerzita v Brne udelila čestnú vedeckú hodnosť doctor honoris causa (čestný doktor poľnohospodárskych a lesníckych vied). Je čestným členom Slovenskej botanickej spoločnosti, ktorá ho v roku 2003 ocenila Holubyho medajlou a čestným občanom rodnej Hrochote (2008) i Detvy (2003). V roku 2001 získal Cenu mesta Zvolen, v roku 2003 Cenu Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja. V roku 2018 mu Hudobný fond udelil Cenu Pavla Tonkoviča za celoživotný prínos pre slovenský folklór najmä v oblasti interpretácie ľudových piesní.
Česť jeho pamiatke.
-DH-