Vo svojej manažérskej a lesníckej praxi, jednak na pozícii dlhoročného riaditeľa Mestských lesov Košice ( roky 1993-2011), vedúceho polesia Lesopark ( roky 2011-2018), predsedu Dozornej rady Mestských lesov Košice, a.s. ( roky 2019-2023), sa snažil o presadzovanie postupov pestovania lesa prírode blízkym spôsobom hospodárenia.
Tieto jeho aktivity boli známe v čase, keď koncepcia prírode blízkeho obhospodarovania lesa nebola ešte ukotvená v legislatíve Slovenskej republiky. Významná bola jeho práca pri získavaní pracovníkov tejto organizácie pre uvedené myšlienky. Pravidelne inicioval a spolu pripravoval na pôde Mestských lesov Košice organizovanie odborných seminárov a Lesníckych dní Pro Silva na aktuálne, praktické témy v rámci PBHL. Tieto lesnícke akcie významne prispeli k výmene nových poznatkov a praktických skúseností a ich využití v lesníckej praxi nielen medzi zamestnancami mestských lesov, ale aj medzi lesníkmi zo štátneho, neštátneho sektora, štátnej správy a iných organizácii. Jeho teoretická a praktická činnosť v tejto oblasti, odborný a ľudský prístup zanechala významnú stopu u pracovníkov v štátnych, ale aj v neštátnych lesoch hlavne východného Slovenska. Ing. Tomaštík bol aj vedecky činný. V roku 2011 vypracoval a obhájil na Katedre pestovania lesa LF TU Zvolen dizertačnú prácu s názvom
„Štruktúra, textúra, produkcia a regeneračné procesy NPR Bujanovská dubina“ , ktorej poznatky sa uplatnili pri kreovaní obhospodarovania lesov v nárazníkových zónach NPR, ktoré sa nachádzajú v mestských lesoch Košice.
Ing. Julián Tomaštík, PhD., je významnou osobnosťou slovenského lesníctva v teoretickej, ale aj praktickej oblasti prírode blízkeho obhospodarovania lesov. Menovaný bol v tajnom hlasovaní Kuratóriom navrhnutý na cenu prof. Korpeľa, ktorá mu bola odovzdaná v rámci lesníckych dní dňa 19.4.2024 doc. Mgr. Ing. Rastislavom Šulekom, PhD., povereným funkciou dekana LF, na pôde Vysokoškolského lesného podniku TU Zvolen .
prof. Ing. Milan Saniga, DrSc.