Na podujatí organizovanom Správou NP Slovenský raj so sídlom v Spišskej Novej Vsi v spolupráci s Pro Silva Slovakia a pod odbornou gesciou Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene, ho sprevádzali prof. Ing. Stanislav Kucbel, PhD., z Katedry pestovania lesa a prof. Dr. Ing. Viliam Pichler z Katedry prírodného prostredia. Seminára sa zúčastnilo približne 70 účastníkov z MŽP SR, správ národných parkov, štátnej správy životného prostredia i lesného hospodárstva. Jeho cieľom bolo predstaviť účastníkom nový koncept manažmentu lesov národného parku, osobitne v zónach aktívnych zásahov (B a C zóna) so špecifickými cieľmi ochrany prírody.
Seminár sa skladal z prednáškovej a terénnej časti. Po úvodných prezentáciách riaditeľa NP Dr. Dražila o cieľoch a víziách obhospodarovania lesov Správy NP Slovenský raj a Ing. Tomčíka na tému implementácie postupov prírode blízkeho hospodárenia v národnom parku predniesli kľúčové prednášky zástupcovia lesníckej fakulty. Prof. Kucbel predstavil rámcové možnosti a prístupy prírode blízkeho hospodárenia ako nástroja prebudovy porastov. Prof. Fabrika sa vo svojom príhovore zameral už na konkrétne možnosti optimalizácie PBHL na príklade konkrétnych porastov NP Slovenský raj pomocou rastového simulátora Sibyla. Dekan LF odprezentoval výsledky simulácií vývoja v bezzásahovom režime a po účelových ruboch rôznej sily, diferencovaných podľa potrieb podpory deficitných druhov drevín a časového horizontu, v ktorom by sa mali dostaviť očakávané výsledky. Obe prednášky sa stretli s veľkou pozornosťou a pozitívnym ohlasom nielen vďaka vhodnému prepojeniu širšieho kontextu s výsledkami modelovania pre konkrétne porasty, ale tiež príležitosti oboznámiť sa s rastovým simulátorom dynamiky lesa Sibyla a jeho možnosťami.
Následne sa účastníci seminára presunuli do terénu na lokalitu Piecky vrch a pokračovali pochôdzkou po trase Žliabky – Malý Kyseľ – Malá Poľana – Veľká Poľana. Na nej bolo vytipovaných a navštívených 5 plôch súčasnej zóny C národného parku, kde na základe súčasného stavu, ich potenciálu a diferencovaného prístupu počíta s ich budúcim zaradením do zóny A, B a C. Na týchto plochách prebehla zaujímavá diskusia s cieľom nájsť pre prírodu národného parku optimálne riešenie. Diskusiu na tvári miesta obohatili aj prognózy vývoja porastov na báze rastového simulátora, prezentované v prvej časti seminára.
Po ukončení prednáškovej a exkurznej časti sa raditeľ NP Slovenský raj Dr. Dražil poďakoval dekanovi Lesníckej fakulty prof. Fabrikovi a prof. Kucbelovi za jeho odborné gestorovanie a tiež za to, že svojimi vystúpeniami v plnej miere naplnili očakávania Správy NP a všetkých účastníkov. Pred spoločnou večerou v penzióne Ranč na Podlesku Dr. Dražil ešte požiadal autora týchto riadkov o celkové zhodnotenie seminára. Treba povedať, že sa jednalo o podujatie, na ktorom Lesnícka fakulta TU vo Zvolene opäť dokumentovala svoje unikátne kapacity, know-how a pripravenosť na spoluprácu v prospech ochrany, plánovania a manažmentu lesných zdrojov a prírody na úrovni poznatkov XXI storočia.
prof. Viliam Pichler