Konferencie sa zúčastnilo 38 registrovaných účastníkov z rôznych českých univerzít (Univerzita Palackého v Olomouci, Česká Zemědelská univerzita v Prahe, Ostravská univerzita v Ostrave, Mendlova univerzita v Brne), slovenských univerzít (Technická univerzita vo Zvolene, Stavebná fakulta STU v Bratislave, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach) ako aj iných inštitúcií (Okresný úrad Banská Bystrica - pozemkový a lesný odbor, Okresný úrad Rimavská Sobota - pozemkový a lesný odbor, Slovenská agentúra životného prostredia, Slovenská akadémia vied – Geografický ústav) zaoberajúcich sa témami geoinformatiky, diaľkového prieskumu Zeme a iných príbuzných odborov alebo ich aplikáciou do jednotlivých oblastí spoločenského života.
Nabitý program začal skoro ráno registráciou účastníkov. Počas dňa zúčastnený absolvovali 5 hodinových blokov, do ktorých bolo rozdelených 17 prezentácií doktorandov a mladých vedeckovýskumných pracovníkov zo spomínaných inštitúcií. Po otvorení konferencie a príhovore odborného garanta prof. Ing. Jána Tučeka CSc., mladí odborníci prezentovali príspevky ako:
- Monitorovanie zmien terénu pomocou radarovej interferometrie.
- Využiteľnosť hier v oblasti urbanistického plánovania.
- Digitálna lesná včelia pastva Slovenska.
- Využívanie systému LGIS v štátnej správe lesného hospodárstva.
- Využiteľnosť ručných laserových skenerov a technológie SLAM v lesnom prostredí.
- Webová aplikácia na poskytovanie dát o komasácii územia.
Po každom bloku prednášok bol pre zúčastnených vytvorený priestor s občerstvením, kde mali účastníci konferencie možnosť viesť osobné rozhovory a neformálnu diskusiu o prezentovaných príspevkoch. Skúsenejší účastníci posúvali osobné skúsenosti mladším kolegom, čo im v budúcnosti môže pomôcť pri smerovaní výskumu.
Najlepšie príspevky konferencie budú publikované v odborných časopisoch Kartografické listy, Geodetický a kartografický obzor (GaKO) či Geographia Cassoviensis.
Po oficiálnom ukončení konferencie boli všetci účastníci pozvaní na neformálne posedenie (raut) s večerou, čo vytvorilo celovečerný priestor na networking upevnenie existujúcich výskumných partnerstiev a nadväzovanie nových. Organizátorov potešila hlavne účasť pedagogických a vedeckovýskumných pracovníkov nie len z TUZVO, ale aj všetkých zúčastnených inštitúcií. Rovnako otvorenosť a dobrá nálada všetkých účastníkov tohto neformálneho ukončenia dňa, naplneného skúsenosťami a novými poznatkami. Organizačný tím verí, že ďalšie ročníky Fóra mladých geoinformatikov budú rovnako úspešné a v nasledujúcom roku sa teší na opätovné stretnutie s účastníkmi 12. ročníka, ako aj na všetky nové tváre.
Na záver by sa touto cestou chceli organizátori Fóra mladých geoinformatikov poďakovať za spoluprácu všetkým sponzorom, bez ktorých by toto podujatie nebolo možné zorganizovať, najmä: Technická univerzita vo Zvolene, Lesnícka fakulta, SAGI Slovenská asociácia pre geoinformatiku, Geotech, Datalan, Photomap, Erasmus+, Rimprunus s.r.o., Gis services, Lesy SR š.p., Geotronics Slovakia s.r.o., Geoinformatika - spravodajský portál slovenskej a českej geokomunity, Amavet – asociácia pre mládež, vedu a techniku klub č. 962, Ostrá spol. s.r.o., Ondrej Bartko st.. Poďakovanie patrí tiež redaktorom odborných časopisov, ktorý umožnili účastníkom publikáciu ich príspevkov.
Za organizačný tím FMG 2019 Milan Hunčaga a Juliána Chudá