Reálna situácia lesného požiaru potvrdila efektívnosť a opodstatnenosť nášho systému sledovania meteorologického požiarneho rizika v kalamitných lesných porastoch.
Reálna situácia lesného požiaru potvrdila efektívnosť a opodstatnenosť nášho systému sledovania meteorologického požiarneho rizika v kalamitných lesných porastoch.
V sobotu 3. mája 2025 popoludní došlo k vzniku lesného požiaru na území Tatranského národného parku. Požiar vypukol v lokalite pod vrchom Mních, v nadmorskej výške približne 1300 m na nevyťaženom kalamitisku starých smrekových porastov. Zasiahnuté územie spadá do tretieho stupňa územnej ochrany podľa platnej legislatívy ochrany prírody.
V neďalekej lokalite „Červenec“ sa nachádza spoločný lesnícko – hydrologický výskumný objekt (Lesnícka fakulta TU vo Zvolene; Ústav hydrológie, Ústav vied o Zemi SAV, v. v. i.) kde realizujeme experimentálne výskumné práce zamerané na sledovanie vplyvu mikroklímy na vznik meteorologického požiarneho nebezpečenstva (MPN). MPN označuje pravdepodobnosť vzniku a šírenia požiaru v prírodnom prostredí. Nebezpečenstvo lesného požiaru na lokalite zvyšuje aj fakt, že toto územie bolo postihnuté vetrovou a podkôrnikovou kalamitou. V dôsledku toho nastala akumulácia suchého drevného materiálu (polámané stromy, konáre, ihličie), ktorý slúži ako vysoko horľavý podklad a lokalita je zároveň ťažko dostupná pre hasičskú techniku. MNP sa určuje na základe výpočtu meteorologického požiarneho indexu (Fire Weather Index) čo je kvantitatívny ukazovateľ, ktorý hodnotí pravdepodobnosť vzniku požiaru v prírodnom prostredí na základe aktuálnych resp. aj predpovedaných meteorologických podmienok. Medzinárodná klasifikácia stanovuje 5 stupňov meteorologického požiarneho nebezpečenstva lesov (1-veľmi nízke, 2- nízke, 3 -stredné, 4- vysoké, 5 - veľmi vysoké).
Podľa získaných meraní môžeme konštatovať, že lesnému požiaru predchádzalo teplé, suché a veterné počasie. Dňa 2. mája bola zistená extrémne nízka relatívna vlhkosť vzduchu (23,7 %) a 3. mája okolo 14stej hodiny kulminovala teplota vzduchu (22 °C). Postupne sa vytvorili podmienky stredného (3) až veľmi vysokého (5) požiarneho nebezpečenstva. V čase pravdepodobného vzniku lesného požiaru sme monitorovali 4 – (vysoký) stupeň rizika vzniku požiaru. Nebezpečenstvo požiaru a následného šírenia už vzniknutého ohňa umocnila aj intenzívna veternosť v noci z piatku na sobotu, a tiež aj počas celej soboty 3. mája.
S likvidáciou požiaru pomohlo aj počasie. V sobotu podvečer došlo na území Liptova k výskytu intenzívnych zrážok (8,5 mm), ktoré prispeli k spomaleniu a následne k zastaveniu šírenia požiaru v ťažko prístupnom horskom teréne. Pretrvávajúce daždivé počasie v nasledujúcich dňoch významne pomohlo k likvidácii zvyškových ohnísk a stabilizácii požiarnej situácie v postihnutej lokalite pod vrchom Mních. Zhorenisko dosiahlo plochu 6,1 ha.
Viac informácií spolu s grafmi sledovaných meteorologických podmienok a výslednou hodnotou MPN v sledovanom období je v priloženom dokumente.
prof. Jaroslav Škvarenina a kolektív